Čo s odpadom, ktorý nehodíte do koša?

Dôvody na separovanie azda hľadať netreba. Prečo však ľudia odpad netriedia? Niektorí v tejto činnosti jednoducho nevidia význam, iní majú nádoby na recyklovanie ďaleko a ďalšej skupine ľudí sa zdá triedenie odpadu zložité. Zároveň máme vo svojom okolí odpad, o ktorom si to často ani neuvedomujeme.

Modrá pre papier, žltá pre plasty, zelená pre sklo. Aspoň túto trikolóru ovláda väčšina Slovákov. Ešte si možno pamätáme, že červený kontajner je určený pre kovy. Niet však divu, že s pribúdajúcimi informáciami z médií a internetu sa zdá niektorým triedenie odpadu náročné. Vrchnáky z PET fliaš sa nehádžu do plastov, do papiera nepatria všetky papiere, nehovoriac o tak špecifickom odpade ako lieky, batérie či dokonca ojazdené pneumatiky. Pozastavili ste sa práve nad tým, že ide o odpad?

Aj ojazdená pneumatika je odpad

Exituje odpad, ktorý sa do koša nehádže. Zbavíte sa ho tak, že ho zanesiete naspäť k výrobcovi. Týka sa to liekov po exspirácii, ktoré stačí odovzdať v lekárni, elektroodpadu ako sú použité olovené batérie a žiarivky, ktoré môžete zaniesť do elektra alebo predajne, v ktorej ste ich kúpili, ale aj pneumatík. Batérie obsahujú zdraviu škodlivé látky od ortuti, cez kadmium až po olovo. Tieto látky sa môžu uvoľniť do pôdy a z pôdy môžu presiaknuť až do spodných vôd, ktoré sú zdrojom pitnej vody.

Pneumatiky by sa vám síce do koša ani nevošli, za to však často končia odhodené pri cestách či v lese. Gumová pneumatika sa pritom rozkladá takmer 300 rokov. Rovnako zlým nápadom je pneumatiku spaľovať. Spaľovaním gumy vznikajú sadze a oxidy síry, ktoré dráždia dýchacie cesty a môžu vyústiť až do vzniku rakovinotvorných látok. Opotrebovanú pneumatiku je preto nevyhnutné zaniesť na miesto, kde sa o ňu profesionálne postarajú.

To znamená do pneuservisu, predajne pneumatík alebo na zberné miesto určené obcou. Každý z nich je povinný od vás pneumatiku bezplatne prevziať. Najjednoduchšie je, keď ojazdenú pneumatiku necháte v pneuservise priamo pri jej výmene. „Ojazdená pneumatika možno nie je úplne typický odpad, ktorého otázku riešime denne, za to ju však treba vyriešiť poriadne a zodpovedne. Keďže ide o odpad, s ktorým je pre bežného človeka náročné pracovať, treba byť o možnostiach jeho zberu dobre informovaný a nebáť sa svojich práv. Každé miesto spätného zberu je povinné prijať pneumatiky nielen zadarmo, ale aj bez ohľadu na ich značku a miesto nákupu. Všetky likvidačné poplatky sú už zahrnuté v predajnej cene pneumatík, čo musí byť uvedené na dokladoch,“ vysvetľuje Ing. Radim Filák, konateľ neziskovej spoločnosti ELT Management Company Slovakia (ELTMA). Tá sa aktívne venuje práve zberu a spracovaniu ojazdených pneumatík. Aby prispela k efektívnemu zberu a následnej recyklácii, neustále rozširuje sieť odberných miest a zvyšuje ich dostupnosť. A čo sa stane, keď na takéto miesto pneumatiku zanesiete?

Ružová budúcnosť pre čiernu pneumatiku

Po prijatí zberným miestom alebo pneuservisom, ktorý je zapojený do siete OZV ELTMA, putuje pneumatika na recykláciu do spracovateľského závodu. V ňom sa rozomelie a vyčlení sa z nej kov a textil. Samotná guma sa spracováva pomocou mechanického rezania až sa rozomelie na granulát. Z neho potom pochádza finálny produkt, ktorý má mnoho rôznych využití.

Gumenú hmotu je možné premeniť na produkty, o ktorých by ste to možno nikdy nepovedali. Recyklované pneumatiky nájdeme vo fitnescentrách v podobe gumených podláh, ktoré tlmia dopady ťažkých činiek. Aj ich závažia môžu byť odliate z recyklovaného granulátu. Z pneumatík sa tiež vyrábajú napríklad kanálové poklopy aj protihlukové steny pri diaľniciach či platne, ktoré tlmia hluk električiek. Využitím druhotných surovín, t.j. gumového odpadu sa ušetria asi 2 tony ropy na výrobu 1 tony gumových výrobkov.

Najčastejšie chyby

Aj pri separovaní bežného odpadu robia ľudia chyby. Medzi tie najčastejšie patrí hádzanie vrchnákov z PET fliaš do nádoby na bežný plast. Vrchnáky sú vyrábané z kvalitného tvrdého plastu, ktorý má väčšiu hodnotu ako plastový fľaša. Preto by ste ich mali hádzať do samostatnej nádoby a zaniesť na zberné na miesto. Do plastu nepatria ani špinavé obaly, tie totiž nie je možné recyklovať a putujú rovno do spaľovne. Rovnako je to s odpadom, ktorý do kontajnera hodíte v plastovej taške. Recyklovať možno iba vytriedené a čisté plasty. Týka sa to však aj papiera. Umiestňujete krabicu od pizze do papiera? Nezabúdajte z nej vybrať alobal a vysypať omrvinky. Čo sa skla týka, nepatria sem zrkadlá, keramika či porcelán. Pri vyhadzovaní skla si všímajte aj označenie kontajnerov na biele a farebné sklo. Stroj totiž nedokáže rozlíšiť farebné od bieleho, a tak môže byť vaša snaha o recykláciu zbytočná.

Pozornosť tak treba venovať aj veciam, ktoré na prvý pohľad nie sú typickými „smeťami“. Nesprávna manipulácia s nimi však môže spôsobiť veľké škody na životnom prostredí a ohroziť i ľudské zdravie. Naopak, tá vhodná, ušetrí prírode i nám mnoho starostí.

Používame súbory cookies

Tieto webové stránky používajú súbory cookies a ďalšie nástroje, ktoré môžu spracovávať osobné údaje, s cieľom vylepšenia používateľského prostredia, zobrazenia prispôsobeného obsahu a reklám, analýzy návštevnosti webových stránok a zistenia zdroja návštevnosti. Udelený súhlas môžete kedykoľvek zmeniť alebo odvolať na tejto stránke. V prípade, že súhlas neudelíte alebo udelený súhlas odvoláte, nebude možné vám ponúkať obsah, ktorý vás skutočne zaujíma, alebo sa vám bude zobrazovať menej relevantná reklama. Svoje predvoľby si môžete nastaviť tu.